Październik 22, 2019
  • Październik 22, 2019
  • Home
  • Zdrowie
  • Jakie korzyści dla Twojego organizmu może przynieść codzienne picie wody? – poradnik
Jakie korzysci dla Twojego organizmu moze przyniesc codzienne picie wody – poradnik

Jakie korzyści dla Twojego organizmu może przynieść codzienne picie wody? – poradnik

By on Październik 3, 2019 0 30 Views

Nasze ciało składa się w większości z wody, dlatego dla nikogo nie powinno być niespodzianką, że to właśnie chłodna, niegazowana woda najlepiej nawadnia ludzki organizm. Jakie jednak konkretne korzyści czerpie nasze ciało z jej regularnego spożywania?

Co daje nam woda?

Woda przede wszystkim zapewnia odpowiednie nawodnienie organizmu, a tym samym przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania wszystkich jego układów. Jeżeli poziom wody w organizmie znajduje się na odpowiednim poziomie, nie występują problemy z koncentracją, bóle głowy, wahania nastrojów i niedobory energii. Przyjmowanie zbyt małych ilości wody obniża ogólną wydolność organizmu i jego zdolność do samoregulacji. W przypadku odwodnienia również układ pokarmowy nie działa prawidłowo i bardzo często pojawiają się kłopotliwe zaparcia. Ponadto warto podkreślić, że spożywanie wyłącznie płynów, takich jak herbata, kawa, soki czy napoje gazowane, może przyczyniać się do rozregulowania metabolizmu, a w konsekwencji do niekontrolowanego tycia.

Ile wody należy spożywać?

Wbrew pozorom nie ilość wody, a sposób i częstotliwość jej spożywania jest kwestią nadrzędną. Ludzki organizm potrzebuje od 1,5 do 2 l wody dziennie. Aby nie dopuścić do jego odwodnienia, należy pić często i małymi łykami. Jednorazowe spożycie całej szklanki wody spowoduje, że nasze ciało, zamiast się nawodnić, szybko ją wydali. Z tego powodu butelki wielorazowe są bardzo atrakcyjną opcją, gdyż dzięki nim zawsze można mieć ze sobą wodę i popijać ją w miarę potrzeb. Osoby aktywne zapewne będą bardziej zainteresowane bidonem bpa free, którego lekkość i ergonomiczny kształt zapewni komfort podczas wykonywania ćwiczeń.

Ilość potrzebnej wody uzależniona jest od funkcjonowania organizmu oraz ogólnego poziomu aktywności. Warto pamiętać, że część wody dostarczana jest również z pożywieniem. Zasadniczo ludzkie ciało wysyła jednak wyraźne sygnały, gdy poziom nawodnienia jest niewystarczający. Przykładowo, jeżeli odczuwamy suchość w ustach, prawdopodobnie doprowadziliśmy do lekkiego odwodnienia. Warto pamiętać, że głód niejednokrotnie jest oznaką, że potrzebujemy wody, a nie kolejnej dawki kalorii.

W czym pić wodę?

Powyższe pytanie jest bardzo istotne nie tylko w świetle ludzkiego zdrowia, ale i w kontekście dobra naszej planety. Z tego względu obecnie wyraźnie odchodzi się od opakowań plastikowych. Na popularności zyskują natomiast różnego rodzaju butelki wielorazowe. Najbardziej ekologiczne butelki są wykonane ze szkła, gdyż surowiec ten w pełni podlega recyklingowi. Jednakże równie dobrze sprawdzi się butelka lub bidon bpa free, czyli produkt niezawierający bisfenolu (szkodliwej substancji wykorzystywanej przy produkcji tworzyw sztucznych, która może przenikać do organizmu). Miłośnicy chłodnych lub gorących napojów z pewnością docenią natomiast butelki termiczne z wysokiej jakości stali spożywczej.

Jaką wodę należy pić?

Zawartość minerałów to główny czynnik decydujący o tym, w jakim stopniu konkretna woda jest w stanie nawodnić nasz organizm. Woda destylowana nie zawiera ich wcale, dlatego zasadniczo nie nadaje się do spożycia. Największą zawartość minerałów mają natomiast wody mineralne, ale nie są one zalecane do spożycia dla wszystkich. Z kolei powszechnie dostępne w sprzedaży wody źródlane mogą mieć zbyt mało jonów. Dla codziennych potrzeb bardzo dobrze sprawdzi się zwykła woda z kranu, która nadaje się do spożycia bez konieczności jej przegotowania. Ekologiczne butelki są wprost stworzone do jej przechowywania.

Jak widać, popularne stwierdzenie, że bez wody nie ma życia, jest niezwykle prawdziwe. Odpowiednie nawodnienie wpływa bowiem nie tylko na nasze zdrowie, ale również na samopoczucie i wygląd. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby zawsze mieć przy sobie chłodną, niegazowaną wodę. Najwygodniejszym i najtańszym, a przy tym bezpiecznym dla środowiska rozwiązaniem będzie zakup butelek wielorazowych dowolnego typu.

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *