15 kwietnia, 2024
  • 15 kwietnia, 2024
  • Home
  • Wystrój
  • Trawertyn w ogrodzie – kilka pomysłów na jego zastosowanie
Trawertyn w ogrodzie

Trawertyn w ogrodzie – kilka pomysłów na jego zastosowanie

By on 8 lipca, 2020 0 1020 Views

Każdemu właścicielowi domu jednorodzinnego marzy się piękna i funkcjonalna przestrzeń wokół niego. Oprócz rabatek, drzew i wszechobecnej zieleni, istotnym elementem jest również chodnik, który powinien pełnić funkcje nie tylko praktyczną, ale także estetyczną. Jednym z tworzyw, który coraz częściej gości w ogrodach w formie płytek chodnikowych, jest trawertyn.

Trawertyn – ceniony kamień naturalny

Majestatyczny i szlachetny trawertyn to kamień naturalny, a właściwie skała osadowa. W budownictwie jest z reguły stosowany jako kamień ozdobny. Występuje  w kolorach beżu, bieli, szarości, pomarańczy, jeśli trawertyn cięty jest wzdłuż użylenia łatwo zobaczyć poszczególne warstwy osadowe, jeśli w poprzek to na powierzchni rysują się wielokolorowe chmury . Oprócz szerokiego zastosowania przy wykańczaniu wnętrz, jak i na zewnątrz.

Trawertyn – czy sprawdzi się w ogrodzie?

Trawertyn na zewnątrz spełni swoją funkcje zarówno jako okładzina elewacyjna, wykończenie tarasu, a także chodnik kamienny. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, kamień ten zachowa swoje piękno, ciesząc oczy przez wiele lat. Biorąc pod uwagę wytrzymałość surowca oraz przepiękny efekt wizualny, koniecznie warto zwrócić uwagę na trawertyn podczas poszukiwania materiału przeznaczonego do użycia w ogrodzie.

Należy także wiedzieć, iż trawertyn może posłużyć nie tylko jako posadzka czy kamień elewacyjny. Struktura i właściwości kamienia pozwalają wykorzystać go na różne sposoby. Oprócz płytek o regularnych kształtach, z trawertynu można tworzyć elementy małej architektury. Dekoracje, tj. niewielkie fontanny, podesty, kolumny a nawet donice mogą sprawić, że otoczenie Twojego domu nabierze zupełnie innego charakteru. Odpowiedni dobór kamiennych dekoracji pozwoli Ci urządzić kameralne patio albo uroczy ogród w stylu włoskim. Trawertyn pozwala osiągnąć elegancki efekt wizualny przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym.

Podsumowanie

Trawertyn to jeden z najpiękniejszych kamieni naturalnych. Często wykorzystywany jest w architekturze krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego. Płytki trawertynowe można wykorzystać na wiele sposobów, wybierając je zarówno jako okładzinę elewacyjną, jak i na kamień chodnikowy. Na rynku znajdziemy też wiele elementów małej architektury wykonanych z trawertynu, co pozwoli na stworzenie wyjątkowej aranżacji ogrodu również w Polsce.

 

źródło: metamar.pl – kamień naturalny do wnętrz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *