27 kwietnia, 2024
  • 27 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Ostry ból, ukruszenie lub strata zęba – co robić w takiej sytuacji?
Ostry bol zeba

Ostry ból, ukruszenie lub strata zęba – co robić w takiej sytuacji?

By on 18 grudnia, 2020 0 435 Views

Bóle zębów zawsze są stanem alarmowym. Niekiedy mają charakter przejściowy, innym razem ból jest tak ostry, że pomóc może tylko natychmiastowa wizyta w gabinecie stomatologicznym. W jakich sytuacjach należy niezwłocznie udać się do dentysty?

Co wymaga natychmiastowego leczenia?

Bardzo ważne jest, by rozpoznać nagłą sytuację wymagającą szybkiej wizyty u lekarza. Niepokojącymi objawami może być obrzęk, ropień, krwawienie czy silny ból. Również w sytuacji, gdy widoczne jest pęknięcie lub ukruszenie zęba, konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Gdy ból jest łagodny i nie towarzyszy mu opuchlizna, możemy umówić się na wizytę w dogodnym terminie. Jest to szczególnie ważne dziś, kiedy dostęp do specjalistów jest ograniczony ze względu na koronawirusa – w przypadku nagłego i ostrego bólu możemy liczyć na pomoc stomatologiczną.

Wybity ząb

Bardzo szybkie działanie w przypadku utraty całego zęba pozwoli go uratować. Gdy ząb zostanie odnaleziony, należy chwycić go za koronę, czyli powierzchnię, którą się gryzie. Ważne, by unikać kontaktu z unerwionym korzeniem. Następnie ząb trzeba delikatnie spłukać pod bieżącą wodą i włożyć do zębodołu. Powinno się to udać bez użycia siły. W przeciwnym wypadku lepiej umieścić utracony ząb w niewielkim pojemniku wypełnionym mlekiem lub ewentualnie wodą. Ząb może zostać uratowany, jeśli dentysta zajmie się nim w ciągu trzydziestu minut od wypadku.

Pęknięcie lub wyszczerbienie

Szybka interwencja lekarza wskazana jest także przy mniejszych uszkodzeniach zębach. Grozi wtedy nawet infekcja prowadząca do utraty całego zęba! Aby nie dopuścić do pogorszenia stanu, należy wypłukać usta słoną wodą. Odpowiednia mieszanina powstanie po dodaniu pół łyżeczki soli do pół szklanki ciepłej wody. Następnie warto zakryć ostre krawędzie uszkodzonego zęba za pomocą wosku parafinowego albo gumy do żucia, najlepiej bez cukru. Przy silnych bólach towarzyszących uszkodzeniu można wziąć ogólnodostępne leki przeciwbólowe.

Ropień i opuchlizna

Ropień to kieszonka ropy utworzona wokół zęba. Jest efektem infekcji i powoduje umiarkowany lub silny ból. Jest to poważne zagrożenia zdrowia, dlatego należy udać się natychmiast do lekarza. W domowych warunkach możliwe jest tylko łagodzenie dolegliwości. Pomaga płukanie

  • wodą morską (pół łyżeczki soli na pół szklanki ciepłej wody),
  • sodą oczyszczoną (pół łyżeczki na pół szklanki wody, z dodatkiem szczypty soli),
  • olejkiem eterycznym (z dodatkiem oregano oraz oleju roślinnego lub oliwy z oliwek),
  • nadtlenkiem wodoru, popularnie zwanym wodą utlenioną.

Należy uważać, by nie połknąć żadnego roztworu podczas płukania! Wizyta u dentysty będzie konieczna, nawet jeśli ból minie. Infekcja bowiem zawsze wymaga interwencji lekarza.

Gdy dentysta nie odbiera

W nagłych przypadkach zawsze najlepsza jest wizyta u zaufanego lekarza. Jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. Wyjazd daleko poza domem, święta, czy weekendy są częstymi przypadkami, gdy dostęp do dentysty jest ograniczony. W drugiej kolejności powinno poszukać się innego, dostępnego gabinetu stomatologicznego. Ostatecznym rozwiązaniem jest pogotowie. Jednak tam udzielana jest tylko niezbędna pierwsza pomoc, która często kończy się na antybiotyku lub środkach przeciwbólowych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Każdemu może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek. Utrata lub uszkodzenie zęba, opuchlizna, ból… W takim przypadku należy podjąć stosowne kroki i od razu skontaktować się z dentystą, opisując mu dokładnie sytuację. Ból może być również oznaką zapalenia miazgi zęba – wtedy koniczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego.

źródło: triodent.com.pl – dentysta Warszawa

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *