26 kwietnia, 2024
  • 26 kwietnia, 2024
Wady i zalety osuszania mieszkan podczerwienia

Wady i zalety osuszania mieszkań podczerwienią

By on 9 sierpnia, 2019 0 1633 Views

Różnego typu awarie w mieszkaniu nie należą do rzadkości. Czasem zwalczanie szkód powstałych w ich wyniku powoduje trudności i musimy wykazać się sporym zaangażowaniem, a przede wszystkim ogromną cierpliwością. Do takich niepożądanych sytuacji z pewnością można zaliczyć zalanie mieszkania, którego przyczyny są zazwyczaj bardzo różne – od pęknięć i przewierceń rur, poprzez uszkodzone zawory, cieknące krany, osadzający się kamień, aż po zapchania brodzika, zlewu, toalety czy umywalki. Problemy z zawilgoconymi murami i ścianami są o tyle niebezpieczne, że szybko mogą doprowadzić do niszczenia i osłabienia całej konstrukcji, dlatego aby zapobiec takim przykrym następstwom, należy przeprowadzić osuszanie mieszkania.

Metody osuszania ścian

Osuszanie ścian z wilgoci może być przeprowadzone kilkoma metodami, wśród których wyróżnia się na przykład jedną z najbardziej podstawowych, czyli wietrzenie – często dodatkowo wspomagane termicznie. Wtedy kiedy problem dotyczy większych powierzchni, poziom zawilgocenia jest wysoki, koniecznością okazuje się jednak skorzystanie ze sztucznych metod nieinwazyjnych. Jedną z nich jest osuszanie podczerwienią.

Zalety osuszania podczerwienią

Osuszanie podczerwienią nie należy do klasycznych metod osuszania murów czy ścian, ale posiada wiele niekwestionowanych zalet. Wykonuje się je przy pomocy specjalnych paneli, promienników podczerwieni, które współpracują z osuszaczem kondensacyjnym. Mury nagrzewane są poprzez fale podczerwieni, dzięki czemu cała wilgoć znajdująca się wewnątrz przemieszcza się w kierunku ogrzewanej powierzchni i umożliwia całkowite osuszenie ściany. Takie rozwiązanie nadaje się więc do osuszania stosunkowo dużych, równych powierzchni. Zaletą w przypadku osuszania za pomocą podczerwieni będzie także efektywność połączona z szybkością działania, przydatna szczególnie wtedy, gdy zależy nam na pozbyciu się szkód w możliwie jak najkrótszym czasie. Dodatkowo cały proces schnięcia ścian wspomagany jest poprzez stałe ogrzewanie pomieszczenia. Metoda ta nie generuje niepotrzebnych hałasów, a także jest całkowicie bezzapachowa. Działa skutecznie również na elementy trudno oddające wilgoć.

Wady osuszania podczerwienią

Mimo licznych zalet osuszanie podczerwienią nie do końca sprawdzi się w przypadkach ekstremalnych, kiedy zawilgocenie ścian jest naprawdę bardzo duże. W takim wypadku metody nieinwazyjne stają się niewystarczające i trzeba uciec się na przykład do skuwania tynku. Osuszanie podczerwienią nie sprawdzi się także przy podciekaniu lub przedostawaniu się wód gruntowych, ponieważ wtedy ratunkiem jest zwalczenie przyczyny, a nie jedynie powstałych już efektów.

Każda metoda osuszania ścian i murów ma swoje zalety, ale także ograniczenia w zależności od różnorodnych czynników, jakimi są przede wszystkim intensywność zawilgocenia danej powierzchni oraz wielkość pomieszczenia, którego dotyczy problem. Wykorzystywanie w tym celu promieniowania podczerwonego okaże się skuteczne w wielu przypadkach, dlatego warto pamiętać o tej możliwości, kiedy osuszanie mieszkania okaże się przykrą koniecznością.

Źródło: nord-help.com.pl – ozonowanie mieszkania

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *