27 maja, 2024
  • 27 maja, 2024

Wszystko o serwisowaniu zbiorników na gaz płynny propan

By on 23 września, 2020 0 2313 Views

Większość sprzętów, których używamy w domu, wymaga okresowej konserwacji i serwisowania. Mają one na celu sprawdzenie, czy wszystkie elementy urządzenia są w dobrym stanie oraz ewentualne naprawienie drobnych usterek. Nie inaczej jest również ze zbiornikami na gaz płynny propan. Serwisowanie zbiorników jest nieodłącznym elementem korzystania z instalacji i pozwala cieszyć się jej dobrym stanem przez długie lata. Warto zgłębić temat serwisowania zbiorników na gaz płynny propan i dowiedzieć się, co możemy dzięki temu zyskać.

Dlaczego serwisujemy zbiorniki na gaz płynny propan?

Serwisowanie i konserwacja sprzętów różnego typu ma na celu przedłużenie ich żywotności. W trakcie serwisu specjalista sprawdza stan danego sprzętu, na przykład ocenia, czy występuje korozja lub inne usterki wynikające z użytkowania urządzenia. W ramach serwisu zostają również zabezpieczone podstawowe elementy, które są najbardziej narażone na zużycie podczas codziennego użytkowania. Nie inaczej dzieje się w przypadku zbiorników na gaz płynny propan. Serwis i okresowe przeglądy są obowiązkowe. Okresowe przeglądy techniczne zbiorników na gaz przeprowadzane są przez urzędników dozoru technicznego. Inspekcje te dzielą się na przeglądy wewnętrzne i przeglądy zewnętrzne

Zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz prawidłowego eksploatowania zbiorników na gaz, zewnętrzny przegląd techniczny, zarówno zbiornika naziemnego, jak i podziemnego, musi zostać przeprowadzony co 2 lata. Natomiast wewnętrzny przegląd techniczny ma inną częstotliwość dla zbiornika naziemnego i dla zbiornika podziemnego. W przypadku zbiorników naziemnych na gaz płynny propan, przegląd wewnętrzny przeprowadza się raz na 10 lat, natomiast dla zbiorników podziemnych jest to obowiązkowe raz na 5 lat. Jednak oprócz tych obowiązkowych przeglądów technicznych zbiorników, które mają za zadanie wykrycie jakichkolwiek nieszczelności lub usterek, warto dbać o zbiornik częściej. Zaleca się więc regularne serwisowanie zbiornika na gaz. Co więcej, dla nowych zbiorników serwisowanie jest obowiązkowe, jeśli nie chcemy utracić gwarancji na sprzęt. Optymalne jest coroczne przeprowadzanie oględzin i serwisu, a także, w razie potrzeby, konserwacji.

Jak przebiega serwis zbiornika na gaz propan?

Serwis techniczny zbiornika na gaz propan może obejmować różne czynności, w zależności od firmy czy serwisanta przeprowadzającego oględziny. Często bywa, że serwisy występują w tak zwanych pakietach. Różne pakiety zapewniają różną rozległość prac serwisanta i oczywiście różnią się ceną. Dlatego warto dokładnie przeanalizować oferty różnych firm w okolicy i porównać zakres ich ofert oraz ceny. Dzięki temu będziemy mogli wybrać najatrakcyjniejszą propozycję, gdzie w najlepszej cenie otrzymamy najszerszy wachlarz usług. Najczęściej w ramach serwisu zbiornika na gaz propan możemy liczyć na kontrolne sprawdzenie zaworu bezpieczeństwa, wymianę zaworu bezpieczeństwa w ramach przeprowadzonej kontroli i kontrolę szczelności zbiornika oraz armatury zbiornikowej. 

Dodatkowo serwis wraz z konserwacją może obejmować wymianę oznakowania zbiornika, mycie zbiornika, miejscowe uzupełnienie ubytków powłoki ochronnej zbiornika, w tym także malowanie, pomiar skuteczności ochrony katodowej zbiorników podziemnych, sprawdzenie rezystancji uziomu zbiornika, kontrolę i ewentualną poprawę uchwytów mocowania rurociągów gazowych do zbiornika, wymianę gazomierza z powodu jego zużycia lub utraty terminu legalizacji, sprawdzenie mocowania zbiornika do fundamentu wraz z dokręceniem śrub. Ponadto, jeśli korzystamy z kompleksowych usług firmy dbającej zarówno o serwis zbiornika, jak i dostawy gazu, serwisanci mogą być wysyłani, aby wykonywać okresowe odczyty licznika na zbiorniku na zlecenie biura obsługi klienta. Nie jest to jednak częstą praktyką. Biorąc pod uwagę rozległość prac serwisowych oraz płynące z nich korzyści, warto jest wykonywać je przynajmniej raz do roku. Należy także pamiętać, że serwis zbiornika na gaz płynny propan można zamówić za każdym razem, kiedy zauważymy jakiekolwiek problemy z instalacją bądź niepokojące nas sygnały z jej strony.

Źródło: LPG Direct – gaz propan

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *